Stahování letáku: 1. strana, 2. strana

Více informací: Projekt L.U.C.I.D.

Čipy ve VZP - zdravotní čipová karta

    Čipy v bankách

Čipy menší než maková zrnka

1584. EU chystá čipovou zdravotní kartu – článek Práva. 15.2.2002.

Místo: Praha.

Článek je na našem webu www.vesmirni-lide.cz v obrázcích mezi novinovými články – č. 86.

„BRUSEL (BBC, ČTK,los) – Nejpozději od roku 2005 by každý občan zemí Evropské unie (EU) měl mít elektronickou čipovou kartu nemocenského pojištění, na jejímž základě získá nárok na lékařskou péči ve všech členských státech Unie. Vyplývá to z návrhu, který včera schválila Evropská komise.

Díky elektronické čipové kartě o velikosti běžné kreditky by občané EU již nemuseli jako dosud před cestou do jiné členské země kvůli bezplatnému ošetření v zahraničí vyplňovat na úřadech nejrůznější formuláře. „Ty jsou dinosaury z jiné doby,“ řekl včera stanici BBC jeden z unijních komisařů.

Kartu, stejnou pro všechny občany EU, přirovnala komisařka Anna Diamantopulusová k mobilnímu telefonu: „Operátor se mění, kartu však lze pořád používat.“ Podle ní lze systém vzájemné úhrady nákladů na léčení dovést k velmi zjednodušené dokonalosti.

Návrh EK je součástí rozsáhlého programu, jenž zahrnuje například plný nárok na převod důchodů z jedné země do druhé. Motivem je podnítit mobilitu pracovních sil, jež je v rámci Unie ve srovnání například se Spojenými státy na velmi nízké úrovni, což odborníci označují za jeden z hlavních důvodů ekonomického zaostávání Evropy a velké nezaměstnanosti.

V roce 2000 se za prací do jiného členského státu přestěhovalo jen 225 tisíc lidí, což je sotva 0,1 procenta obyvatel Unie. Profesní mobilita – změna zaměstnání díky přeškolení – je v EU o polovinu nižší než v USA.

Dokument EK vypočítává pětadvacet základních opatření, která by členské státy měly schválit. Hlavně musí být odstraněny zejména administrativní překážky, které brání občanovi jednoho státu EU se usazovat v jiném. Uznávání kvalifikací všeho druhu má usnadnit jakýsi profesní průkaz. Školy i podniky by do něj zapisovaly dosažené vzdělání, diplomy či jiné schopnosti. Stejně tak by pracovníci mohli pro usnadnění pohybu používat jednotný vzor životopisu.“

Poznámka zpracovatele, Ivo A. Bendy: Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají . . .

Karty se již nelze zbavit (vzhledem k navyknutí, jako mobil, internet atd.)!

Právně v dnešních TV médiích (6.3.2002) oznámili, že příští týden bude senát schvalovat zákon o tom, aby banky mohly získat od svých klientů mnoho soukromých údajů – od zdravotních, až po etickofilozofické.

 

1585. Člověk ponese osobní data v čipu pod kůží – článek Lidových novin. 28.2.2002.

Místo: Praha.

Článek i obrázek čipu je na našem webu www.vesmirni-lide.cz v obrázcích mezi novinovými články – č. 85.

Obrázek 552: Verichip – miniaturní identifikační zařízení určené k implantování pod kůži člověka

Miniaturní zařízení si budou moci nechat implantovat do těla pacienti, děti i členové záchranných týmů

Verichip usnadní život nemocným lidem i pracovníkům bezpečnostních složek. Nebezpečí jeho zneužití však zvažovali i jeho tvůrci.

WASHINGTON – V budoucnosti budou mít pravděpodobně kriminalisté, záchranáři, ale i starostliví rodiče usnadněnou práci. Padělané průkazy, uprchlí vězni nebo zatoulané ratolesti – to vše se stane díky identifikačnímu čipu implantovanému pod kůží minulostí.

Floridská technologická společnost Applied Digital Solutions vyvíjela tento miniaturní přístroj velikosti rýžového zrna několik let. Nyní čeká na povolení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, aby mohla vypustit tuto pomůcku na trh.

Čip, který by obsahoval zakódované informace o svém nositeli, by jistě našel uplatnění ve věznicích, v jaderných elektrárnách, nemocnicích, na letištích i na mnoha jiných místech.

Svoboda versus bezpečí ?

Na obzoru se ukazují ale také další možnosti využití nové technologie: Čip by mohl umožnit například policii sledovat každý pohyb uprchlého vězně nebo „informovat“ lékaře o zdravotním stavu jeho pacientů. Nepochybně by ho tedy přivítala i armáda, záchranáři, hasiči a nemocnice.

Nová technologie má i své odpůrce. Ti argumentují tím, že čip OMEZÍ svobodu člověka.Je nutné přemýšlet o tom, k čemu může být nový vynález použitý zítra,“ řekl Lee Tien ze soukromé advokátní společnosti, která se zabývá možným zneužitím elektroniky. „V první fázi se vždy zařízení používá pro věci, s nimiž všichni souhlasí. Potom se ho ale začne stále více využívat i pro účely, ke kterým nebylo původně vynalezeno“, uvedl dále Tien.

Vedoucí představitel Applied Digital Keith Bolton tvrdí, že společnost bude dbát na to, aby byl čip implantován pouze dobrovolníkům. „Nikdy neposkytneme náš výrobek firmě, která by chtěla své zaměstnance nutit čip používat,“ vyslovil se Bolton.

Jak člověk implantát získá ? Za 200 dolarů (asi 7300 korun) dostane u Applied Digital miniaturní čip, do něhož jsou zaneseny potřebné informace. S ním potom navštíví svého lékaře, který pomocí speciální jehly vpraví zařízení pod kůži zákazníka. Následujících několik týdnů lékař zařízení kontroluje, aby se ujistil, že nedošlo k infekci. Čip nemá zdroj energie, obsahuje pouze milimetr dlouhou magnetickou cívku, která se aktivuje, když snímací zařízení přejíždí nad kůží. Malinký vysílač v čipu předá tomuto zařízení informace. Bez scanneru není možné čip „přečíst“.

Více než před deseti lety koupila Applied Digital konkurenční firmu Destron Fearing, která již několik let vyráběla čipy určené zvířatům. Zájem měli o tyto výrobky zejména majitelé psů, koček a jiných domácích mazlíčků. Chtěli si tak zajistit rychlé nalezení a identifikaci ztraceného zvířete.

Čipy určené lidem se od těch „zvířecích“ příliš neliší. Firma dlouho váhala, zda tento výrobek vůbec uvést na trh. Události z 11.září minulého roku však pochybnosti rozptýlily. Applied Digital má dokonce již prvního vážného zájemce – Jeffa Jacobse. Ten trpí celou řadou alergií a chce si být jist, že o nich nemocniční personál bude vědět. ap, klt“

Poznámka zpracovatele, Ivo A. Bendy: Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají . . .

Čipu se již nelze zbavit (vzhledem k navyknutí, jako mobil, internet atd.) !

 

1586. Lidský čip vyvolal spory – článek Práva. 28.2.2002.

Místo: Praha.

Článek je na našem webu www.vesmirni-lide.cz v obrázcích mezi novinovými články – č. 86.

Lidské identifikační čipy velikosti rýžového zrna, které se dají implantovat pod kůži, vyvinula floridská elektronická firma a nyní žádá vládu USA o souhlas s jejich prodejem. Napsal to včera internetový server Daily News.

Čip nazvaný VeriChip za 200 dolarů (7300 Kč) a zakódovaný podle přání zákazníka je nejen schopen potvrdit identitu konkrétní osoby, ale třeba i místo, kde se právě nachází, a vydat i jiné informace – např. její chorobopis v případě potřeby rychlého lékařského zákroku.

Minizařízení nemá vlastní energetický zdroj, jen milimetr dlouhou magnetickou spirálu s vysílačkou, které reagují na impuls čtecího zařízení (scanneru). Výrobce podmiňuje prodej dobrovolným souhlasem lidí s implantací čipu.

Reakce veřejnosti jsou ale protichůdné: Jedni oceňují možnost včasné pomoci dlouhodobě nemocným (např. Alzheimerovu chorobu), jiní varují před zásahy do soukromí. Teolog Terry Cook pak čip dokonce označil za možné „znamení šelmy“ – značku, kterou podle Bible budou lidé nuceni nosit před koncem světa. (roš)“

Poznámka zpracovatele, Ivo A. Bendy: Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají . . .

Čipu se již nelze zbavit (vzhledem k navyknutí, jako mobil, internet atd.) !

 

1587. „Neviditelné“ počítače už jsou na obzoru, ujišťují vědci – článek MF DNES. 11.3.2002.

Místo: Praha.

Článek je na našem webu www.vesmirni-lide.cz v obrázcích mezi novinovými články – č. 89.

„Boston (Od našeho zvláštního zpravodaje) – Kdy budou počítače tak malé, že je lidským okem téměř neuvidíme ? „Už v nejbližších letech,“ slibuje James Ellenbogen, přední výzkumník americké firmy Mitre Corporation.

A k čemu budou takové počítače dobré ? Třeba pro řízení malinkých přístrojků, které vniknou do lidského těla, poplavou krevními cévami, zachytí se na požadovaném místě a vloží do něj přesně cílenou dávku léku, případně provedou malou operaci.

O těchto přístrojích sní lékaři. Kosmičtí výzkumníci zase nedočkavě čekají na malinkou elektroniku pro vesmírné sondy, aby je mohli za poměrně levné peníze poslat zkoumat Sluneční soustavu i vzdálenější končiny. Také telekomunikační společnosti touží po takto malých součástkách. A samozřejmě, miniaturní elektronika se nakonec uplatní i v každodenní technice v domácnosti.

V posledních měsících dosáhl výzkum této takzvané nanoelektroniky podstatného zlomu, konstatovali vědci na výroční konferenci americké asociace pro vědecký pokrok v Bostonu. Výzkumníkům se už daří navzájem propojovat elektronické obvody tvořené pouze jednotlivými molekulami či nepatrnými chemickými sloučeninami.

Dnes pracujeme na tom, abychom z těchto molekulových obvodů sestavili celé počítačové čipy,“ uvedl Marc Kastner z Massachusettského technologického institutu. Součástky by měly velikost menší než tisícina milimetru (pro srovnání – lidský vlas je 150 x tlustší).

Klasický dnešní špičkový čip obsahuje kolem 40 miliónů tranzistorů na křemíkové plošce o velikosti poštovní známky. Jestliže však budou mít součástky molekulovou velikost, vejde se jich na stejnou plochu několik miliard. Právě z nich půjde sestavit počítač titěrný velikostí, gigantický výkonem a snadno přehlédnutelným lidským okem.

Poznámka zpracovatele, Ivo A. Bendy: Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají . . .

Čipu se již nelze zbavit (vzhledem k navyknutí, jako mobil, internet atd.) ! Pseudotvůrci takto pilně pracují na plnosti negativního stavu.

 

www.vesmirni-lide.cz

www.vesmirnilide.cz

www.universe-people.cz

www.universe-people.com