PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Každý Pražan bude mít svůj čip
Po přečtení identifikačního čísla bude moci uživatel nahlédnout třeba do svých zdravotních záznamů.
17. května 2006
Máte běžný pracovní den. Ráno jedete tramvají do práce, odpoledne musíte stihnout knihovnu, vyzvednout si z bankomatu peníze, zaplatit nájem, vyzvednout z čistírny oblek či šaty, protože večer jedete do divadla, pro změnu vlastním vozem.
Znamená to napěchovat si už ráno peněženku tramvajenkou, platební kartou, průkazkou do knihovny, lístkem do čistírny, vstupenkou do divadla a ještě přiložit parkovací kartu. Za čtyři roky vám postačí jediná věc – univerzální karta Pražana.
"O mnohých veřejných službách, které poskytuje město, lidé ani nevědí. Dostanou tak jednodušší nástroj, jak služby města využívat přes jeden systém. Když se s ním naučí pracovat, bude to pro uživatele mnohem méně náročné než používat všechny tyto způsoby," popsal ředitel magistrátu Martin Trnka.
Každá multifunkční městská karta bude opatřena čipem, pomocí něj si lidé určitou službu zaplatí elektronicky, mohou si zkontrolovat, jak se vybavuje jejich žádost na magistrátu, nebo si zarezervovat hodinu v sauně. První čipové karty se začnou rozdávat už letos na podzim.
V prvním roce si univerzální kartu Pražana vyzkoušejí středoškolští a vysokoškolští studenti při návštěvě knihoven nebo řidiči v placených zónách pro parkování.
"V pilotním projektu budeme vychytávat chyby, celý systém by se měl naplno rozběhnout do roku 2010," říká ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček. Cena celého systému by do čtyř let měla vystoupat ke konečné sumě 1,38 miliardy korun.
"Karta bude zpočátku pro Pražany zdarma. Postupně se budou ke kartě vázat nové a nové služby. Portfolio se bude neustále rozšiřovat a každý si bude moct načíst a zaplatit právě ty služby, které potřebuje," řekl ředitel magistrátu Martin Trnka.
Po přečtení identifikačního čísla bude moci uživatel nahlédnout třeba do svých zdravotních záznamů. Později se ke kartě navážou i finanční transakce a podle zřizovatelů by měla fungovat i jako platební karta.
Když máte kartu, ušetříte!
A jak se karta dostane rychle a bezbolestně ke všem Pražanům? "Když ji budeme chtít distribuovat v tak masovém měřítku, tak nejspíše využijeme Dopravní podnik. Má hodně zákazníků a distribučních míst. Ale samozřejmě nebude mít jen funkci tramvajenky," vysvětlil Trnka.
Magistrát počítá také s tím, že se karta rozšíří i mezi obyvatele okolních obcí, kteří do Prahy dojíždějí za prací, nebo o návštěvníky Prahy. "Takové karty budou mít zase jinou nabídku služeb," popsal Seyček. Karta nebude povinná.
"Ale ten, který zvolí tuto cestu, bude motivovaný třeba tím, že ušetří," dodal Trnka.
Podobný systém se rozbíhá ve více městech České republiky. V Plzni už mají dvouletý náskok. "K dnešnímu dni máme přibližně 142 tisíc aktivních Plzeňských karet. Využívají ji lidé hlavně v dopravě, ale funguje i v dalších službách, například v restauracích. Od června přes ni uživatelé mohou platit, na základě uděleného souhlasu ČNB, například vstup do zoologické zahrady nebo bazénu," uvedla Alena Suttrová z Plzeňských městských dopravních podniků.
Na pražskou čipovou kartu budou mít stejně jako na tramvajenku nárok už i děti od deseti let.
Bohdana Jarošová, MF DNES
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: